Dioda ispitivanje ispravnosti dioda, vrste dioda
Diode su poluvodičke komponente sastavljene od PN spoja i imaju izvode anodu i katodu. Struja pozitivnog polariteta može teći u samo jednom smjeru od anode prema katodi. U suprotnom smjeru struja neće teći kod idealne diode, dok je u stvarnosti postoji mala struja od nekoliko mA do samo nekoliko µA. Curenje je nepoželjno i što je manje to je bolje. Pošto diode imaju određeni otpor, napon će lagano pasti kako struja teče kroz diodu.
Tipični pad napona na diodi je oko 0,6V – 1V, i to 0,7V za silikonsku, a 0,3V za germanij diodu. Granični napon i dozvoljena struja se moraju uzeti u obzir, na primjer kad se dioda koristi za ispravljanje , mora izdržati reverzni napon kako ne bi došlo do proboja diode.
Pad napona u Schottky diodama obično se kreće između 0,15-0,45V. Schottky diode su poluvodički uređaji formirani spajanjem silicijskog poluvodiča (n-tipa) s metalnom elektrodom. Schottky diode su poznate po svom brzom prebacivanju i niskom padu prema naprijed. Prednji pad napona znatno je manji nego kod konvencionalne silicijske p-n spojne diode. Kada su usmjereni prema naprijed, elektroni se pomiču s materijala n-tipa na metalnu elektrodu, dopuštajući protok struje. Schottky diode nemaju osiromašeni sloj, što znači da su unipolarne.
Najvažniji podaci su:
- Maksimalni reverzni napon – maksimalni negativni naboj koji se smije narinuti na diodu, a da ne dođe do proboja.
- Pad propusnog napona na diodi Vf – 0,3V za germanij diodu, 0,7 za silicij diodu.
- Maksimalna struja curenja
- Nazivna struja
- Brzina prekidanja – maksimalno vrijeme oporavljanja trr kod nepropusne polarizacije
- Tip kućišta
U televizorima i video uređajima ima različitih vrsta dioda. Neke najvažnije su zener diode, koje imaju specifični ne-destruktivni zaporni napon i koristi se kao regulator napona, varikap dioda uvijek radi na reverznom naponu s kapacitetom koji zavisi od narinutog napona, LED diode koje emitiraju infracrvenu ili obojenu svjetlost proporcionalnu s propusnom strujom, PIN diode koje se koriste kao modulatori, prekidači ili atenuatori u UHF i SHF aplikacijama, laserske diode srodne LED diodama ali sposobne da proizvedu intezivnu, spektralno čistu zraku svjetlosti i foto diode čija vodljivost zavisi od jačine svjetla koja pada na pn spoj i koriste se kao detektori vrpce u videorekorderima.
Testiranje dioda s analognim multimetrom
Kod analognog voltmetra koristi se skala za manji otpor (do 2 Kohma). Obična signalna dioda ili ispravljačka dioda treba pokazati mali otpor (tipično 2/3 skale ili nekoliko stotina ohma) u jednom smjeru, dok u drugom treba pokazati beskonačni otpor. Ne bi smio biti blizu 0 ohma (kratki spoj) ili u prekidu u oba smjera. Germanijum dioda će pokazati niži otpor zbog nižeg pada napona na njoj.
Testiranje dioda pomoću pomoću digitalnog multimetra – (DMM)
Na digitalnom multimetru, obično postoji mod za ispitivanje dioda. Silikonska dioda će pri tom pokazati 0,5 do 0,8 V u propusnom smjeru i prekid u nepropusnom smjeru. Germanijum dioda će pokazati manji napon, između 0,2 do 0,4 u propusnom smjeru. Pad napona u Schottky diodama obično se kreće između 0,15-0,45V.
Dobro je “kalibrirati” instrument s poznatim i ispravnim diodama, kako bi znali što treba očekivati kod nepoznate komponente.
Većina dioda (99 od 100) je u kratkom spoju kad su neispravne.
Nazivni napon diode je maksimalna visina napona koja dioda može blokirati bez njenog proboja. Nazivni napon je označen kao vršni nepropusni napon.
Kod zamjene diode uvijek koristite diode s većim nazivnim naponom ili strujom. Na primjer dioda od 50 V, 1A s diodom od 400V, 1A. Ako ispitujete diodu koja je zalemljena na pločicu i povezana s drugim komponentama, potrebno je jedan kraj diode odlemiti. Diode u izlazu switching napajanja su brze «fast recovery» diode. One su napravljene tako da mogu izdržati vrlo brzo prekidanje struje oko 40 kHz u mrežnom napajanju. Nemojte ih mijenjati s običnim ispravljačkim diodama.
Vrste Dioda i Njihova Raznolika Primjena u Elektronici
Ispravljačke diode
Općenito, ispravljač može biti izrađen od materijala kao što su poluvodički germanij ili silicij. Osim toga, visokonaponske i snažne ispravljačke diode koriste monokristalni silicij visoke čistoće. Ova vrsta uređaja ima veliku spojnu površinu i može propustiti veliku struju (do tisuće ampera). Ali radna frekvencija nije visoka, uglavnom ispod desetaka KHz.
Brza dioda za oporavak (fast recovery diode FRD) je vrsta diode koja se koristi u elektronici kako bi omogućila brži oporavak od obrnutog strujnog smjera. Ove diode su dizajnirane da se brzo oporave od reverznog napona i omoguće brže prebacivanje između provodnog i neprovodnog stanja.
Brze diode za oporavak često se koriste u sklopu ispravljača, napajanja i drugih elektroničkih uređaja gdje je bitno smanjiti vrijeme oporavka od reverznog napona. Ove diode često imaju posebne karakteristike koje omogućuju brže prebacivanje u usporedbi s običnim diodama. Važno je odabrati odgovarajuću brzu diodu za određenu primjenu kako bi se postigla željena performansa u elektroničkom krugu.
Postoji nekoliko različitih vrsta dioda, a svaka od njih ima svoje specifične karakteristike i primjene.
Evo nekoliko osnovnih vrsta dioda:
- Obična dioda (PN dioda): Najosnovniji tip diode sastoji se od poluvodičkog spoja između poluvodiča s p-n spojem. Ima karakterističnu jednosmjernu provodljivost, što znači da dopušta struju kada je polarizirana u jednom smjeru, dok blokira struju kada je polarizirana u suprotnom smjeru.
- Zener dioda: Ova dioda radi u obrnutom smjeru, omogućujući kontrolirani prolazak struje kad je napetost reverzno polarizirana dosegnula određenu razinu. Često se koristi kao regulator napona u električnim krugovima.
- LED dioda (dioda s emitiranjem svjetlosti): Emitira svjetlost kada prolazi struja kroz nju u određenom smjeru. Koristi se u raznim svjetlosnim aplikacijama, uključujući LED svjetiljke i zaslone.
- Fotodioda: Ova dioda apsorbira svjetlost i generira struju ili napon. Koristi se u fotoelektričnim senzorima, fotoaparatima i drugim uređajima koji mjere svjetlost.
- Schottky dioda: Brza dioda s manjim padom napona od standardnih dioda. Često se koristi u visokofrekventnim primjenama, poput mikrovalnih uređaja.
- Tunelska dioda: Ima svojstvo tunelskog efekta i koristi se u visokofrekventnim i mikrovalnim uređajima.
- Varaktor dioda: Varira kapacitet ovisno o napona koji se primjenjuje. Koristi se u oscilatorima i frekvencijskim filtarskim krugovima.
- PIN dioda: Ima dodatni intrinzični (I) sloj između p i n sloja. Koristi se u optoelektronici i visokofrekventnim aplikacijama.
Ove diode imaju različite primjene u elektronici, a odabir odgovarajuće vrste diode ovisi o specifičnim zahtjevima električnog kruga.
LED diode
Led diode se ponašaju kao i obične diode samo što je pad napona na njima nešto veći.
Tipične vrijednosti su:
Infracrvene 1,2 V, crvene 1,85 V, žute 2 V, Zelene 2,15 V. Nove plave diode 3 V. To su vrijednosti kod razumne propusne struje. Zavisno od tehnologije Ga AsP, Gap, GaAsp/GaP, GaAlAs, itd. vrijednosti se mogu malo razlikovati. Na primjer za crvenu diodu to može bit od 1,5 V do 2,1 V.
Tipična struja kroz LED diodu se kreće od 10mA do 30mA.
Ako je napon veći od 3 V dioda je u prekidu. Očito je za Led diode da svijetle kad su ispravne. LED dioda može bit i slaba ali može proći test mjerenja pada napona.
Mjerenje Ohmetrom će u jednom smjeru pokazati 1600 Ohma, a u vodljivom smjeru 50 Ohma. Za infracrvene diode potrebno je imati IC detektor, video kameru, ili ga možete sami napraviti od infra crvenog foto tranzistora LED diode i otpornika od 1kOhm koji su zajedno spojeni u seriju i priključeni na 12 V.
LED diode nikad nemojte spajati na napajanje direktno. Možete ih spojiti na napajanje preko otpornika za ograničavanje struje. Tablica prikazuje vrijednosti otpornika za određeni napon.
Standardne LED diode, naponi 1,8V do 3,4V i struja 20mA:
LED diode za pozadinsku rasvjetu LCD TV ekrana:
Original authentic LED LCD TV backlight lamp beads:
3030 1W 3V 300 350MA current cold white light
3030 1W 6V 150MA current cool white light
2835 1W 3V 350MA current cool white light
2835 1W 6V 150MA current cool white light
3535 1W 3V 300-350MA current cool white light
3535 1W 6V 160MA current cool white light
Stvari na koje je potrebno obratiti pozornost pri korištenju LEd dioda:
1. prepoznati vrstu LED diode
2. razumjeti parametre napona i struje LED dioda.
3. razumjeti pozitivan i negativan smjer LED-a.
4. razumjeti podatke o visokoj temperaturi LED-a, obično oko 220 stupnjeva Celzijusa.
5. Zamjena LED dioda zahtijeva profesionalni stol za grijanje konstantne temperature, koji može prilagoditi temperaturu.
O tome kako razlikovati vrstu LED dioda? Napon? Električna struja?
1, tip LED dioda obično nije napisan na traci svjetiljke, treba je otvoriti leću da biste vidjeli LED diodu, veličina LED diode je njezin model.
2, napon i struja LED diode, početnik općenito ne može vidjeti, što treba testirati s ispitnim napajanjem, 3V LED diode, ispitna snaga nakon napona opterećenja je oko 2,5V, LED diode lampe 6V, ispitna snaga nakon napona opterećenja je oko 5,5 V. Napon pomnožen strujom je snaga.
Vrste LED Dioda: Raznolikost Svjetlosnih Mogućnosti
Predstavljanje proizvoda
Ispitivanje napona i struje pogonske ploče konstantne struje u stvarnom vremenu.
1. Testiranje LED traka, LED panela, pojedinačnih LED dioda, COB izvora rasvjete i tako dalje.
2. Testiranje pozadinskog osvjetljenja LED TV-a, zaslona, računala itd.
3. Kompatibilan sa svim LED trakama (visokog ili niskog napona).
4. Ručno podešavanje raspona ispitnog napona (20-330V/DC) i struje (20-150mA).
Podešavanje napona pri otvorenom krugu (bez opterećenja) i podešavanje struje s opterećenjem ili kontaktnim sondama zajedno.
5. Nema izgaranja prilikom testiranja jedne LED diode s pogrešnim polaritetom. (Postavite napon na oko 20 V i prekidač struje na 1 mA)
6. Ispitivanje parametara napona raznih elektroničkih komponenti.
7. Testiranje LED svjetla na vozilu.
Metode ispitivanja LED dioda
Zadana tvornička postavka: Izlazni napon 330 V, Izlazna struja 30 mA. Možete testirati pozadinsko osvjetljenje TV-a bilo koje veličine na ovim zadanim postavkama.
1. Samotestiranje: Uključite utikač, uključite prekidač. Napon je oko 330V, struja je 0; Spojite sonde zajedno, napon se mijenja na 0, a struja na oko 50 mA, a zatim se može započeti s testiranjem.
2. U testiranju:
Napon = ‘0’, KRATKI SPOJ.
Napon = ‘330V’, OTVORENI KRUG.
3. Ispitivanje jedne LED kuglice (postavite napon na oko 20 V i prekidač struje na 1 mA):
A. S ispravnim polaritetom: napon koji pokazuje na testeru normalne LED kuglice je oko 80% nazivnog napona, na primjer, radni napon LED kuglice je 2,4 V ako je njen nazivni napon 3 V;
B. S pogrešnim polaritetom: Napon prikazuje napon otvorenog kruga.
4. Testiranje LED traka: Postavite napon na oko 200 V, promijenite struju ako je potrebno prilagodite svjetlinu.
Metoda testiranja bez rastavljanja zaslona
Isključite napajanje TV-a, isključite utičnice sučelja ploče sa konstantnom strujom i svjetlosne trake, umetnite crvenu i crnu olovku testera u anodu i katodu sučelja LED svjetlosne trake.B. LED traka je uključena (potrebne su reference testiranja upravljačke ploče s konstantnom strujom kako bi se utvrdilo je li pozadinsko osvjetljenje normalno ili ne).napon = 0, KRATKI SPOJ. Napon ≥ 300 V, OTVORENI KRUG.A. LED traka nije uključena (potrebno je ukloniti ekran za popravak): 2. Jedna LED traka Ispitivanje napona svake trake i njihovo snimanje. Usporedite napon svake trake, normalno je ako su razlike <2 V ili <3%.
1. Višestruke LED trake
Metoda ispitivanja upravljačke ploče s konstantnom strujom
Situacija testiranja: LED traka pozadinskog osvjetljenja uključena je na testeru, ali ne radi s pločom s konstantnom strujom;
A. Prekinite napajanje TV-a, odspojite utičnice sučelja ploče za konstantnu struju i svjetlosne trake;
B. Spojite ploču s konstantnom strujom s ispitivačem pomoću kabela u kompletu na desnom polaritetu.
C. Umetnite crvenu i crnu olovku testera u anodu i katodu sučelja LED svjetlosne trake
D. Uključite TV.
E. Ispitni napon >30 V, struja > 30 mA i održavati stabilnim, a LED traka radi normalno, tada je ploča s konstantnom strujom normalna.
Imajte na umu da se napon podešava kada je strujni krug otvoren, a struja se podešava za vrijeme kratkog spoja.
Uvođenje dodatne funkcije
Ispitivanje napona elektrolitskog kondenzatora:
Spojite crnu olovku s katodom elektrolitskog kondenzatora, a crvenu olovku s anodom. Vrijednost napona prikazana na voltmetru u početku će brzo rasti. Kad se postigne određena točka, brzina porasta će se osjetno usporiti. U ovom trenutku prikazana vrijednost napona je stvarni podnosivi napon ispitivanog elektrolitskog kondenzatora. (Kondenzatori su kvalificirani ako je stvarna vrijednost napona viša od naznačene vrijednosti napona)
Napomena: Izbjegavajte pucanje kondenzatora, vrijeme testiranja ne bi trebalo biti predugo.
1. Postavite napon oko 20 V i struju na 1 mA kada testirate reference napona dioda, trioda, MOS cijevi i IC.
2. Postavite napon oko 330 V i struju na 1 mA kada testirate probojni napon kondenzatora, stabilnih volta, piezootpora i TVS-a.
Primjedbe
Objavi komentar